Aktuality

Koronavírus: Praktické odporúčania pri ceste do zahraničia

V nadväznosti na aktuálnu situáciu so šírením koronavírusu (2019-nCoV) Akadémia umení v Banskej Bystrici odporúča, aby študenti alebo zamestnanci, ktorí plánujú súkromnú alebo pracovnú cestu do zahraničia, zvážili cestovanie do krajín, kde sa prejavuje výskyt koronavírusu.


Zoznam dotknutých krajín, kde bolo potvrdené ochorenie koronavírusu, nájdete na webovom portáli Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR www.mzv.sk. V tejto súvislosti pri vycestovaní ministerstvo občanom odporúča, aby zvážili možnosť registrácie prostredníctvom formulára na stránke Ministerstva zahraničných vecí a europskych záležitostí SR.


Vzhľadom na výskyt koronavírusu v Európe ministerstvo zároveň odporúča, aby občania pozorne sledovali počas a pri návrate z pobytu v zahraničí svoj zdravotný stav po dobu 14 dní a aby v prípade výskytu respiračných príznakov ochorenia bezodkladne kontaktovali telefonicky lekára. Upozorňujeme ľudí, aby po spozorovaní príznakov kontaktovali lekára telefonicky a nechodili do nemocnice osobne z dôvodu zamedzenia šírenia prípadnej nákazy.

Účastníkom mobility do postihnutých oblastí Akadémia umení v Banskej Bystrici ďalej odporúča, aby:
- monitorovali cestovné odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
- kontinuálne sledovali vývoj situácie aj prostredníctvom komunikácie s partnerskou organizáciou a v prípade potreby v dostatočnom predstihu prijali vhodné opatrenia, napr. zmenou termínu vycestovania do postihnutej oblasti,
- zabezpečili primerané cestovné poistenie účastníkom mobilít,
- zistili kontaktné údaje na slovenský zastupiteľský úrad v danej krajine (v prípade, ak v danej krajine slovenský zastupiteľský úrad nie je, tak kontaktovať zastupiteľský úrad v najbližšej krajine).

Podľa pokynov a cestovných odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR medzi opatrenia zamerané na predchádzanie alebo minimalizovanie škôd patrí:
- dodržiavanie hygienických pravidiel,
- zmena cieľovej krajiny tam, kde je to možné,
- výber vhodného cestovného poistenia pokrývajúceho aspoň časť nákladov,
- nákup leteniek s možnosťou stornovania,
- rezervácia ubytovania s možnosťou stornovania a pod.

Ďalšie usmernenia k šíreniu koronavírusu nájdete na webe Ministerstva školstva:
https://www.minedu.sk/usmernenie-k-sireniu-koronavirusu/

Priebežne aktualizované infromácie nájdete na stránkach:
MZVaEZ SR: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/oznamy_a_upozornenia_pred_cestovanim

WHO – Svetová zdravotnícka organizácia:
https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus

ECDC – Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb:
https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici
– call centrum – 0918 659 580.