Aktuality

13. 725 BIELYCH KRÍŽOV

13. 725 BIELYCH KRÍŽOV †

V sobotu 20. 11. sa od 16. 00 do 20. 00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici, z iniciatívy Bábkového divadla na Rázcestí, uskutoční pietna spomienka 13. 725 BIELYCH KRÍŽOV (ku dňu 18. 11. 2021 o 10:22 hod.) Počas pietnej spomienky kriedovým sprejom vytvoríme 13. 725 malých bielych krížov na dlažbu námestia ako spomienku na obete Covidu od počiatku pandémie na Slovensku. Lúčenie sa s našimi blízkymi je dôležitým rituálom. Chceme sa venovať tomuto rituálu, aby sme obrátili pozornosť na konečnosť ľudského života, na obrovské straty, ktoré prežíva veľa rodín a celá naša spoločnosť v súvislosti s pandémiou. A to práve v tomto čase, kedy silnejú útoky na zdravotníkov/zdravotníčky, akceleruje sa násilie kvôli očkovaniu a vrcholné orgány štátnej moci nevenujú dostatočnú pozornosť tomuto tichému neviditeľnému zápasu o prežitie celého Slovenska.
Touto akciou nadväzujeme na zahraničné pietne akcie, ktoré sa uskutočňujú v spolupráci s umelcami a združeniami po celom svete, napr. pietna akcia v marci 2021 na Staromestskom námestí v Prahe 25. 000 krížov, ktorú organizovalo združenie Milion chvilek pro demokracii. Podobné akcie sa konali v ďalších dvadsiatich českých mestách. Na Slovensku vznikla iniciatíva Skutočné obete, ktorá sprítomňuje bolesť a smútok za obete Covidu sadením líp. V súčasnosti je na celom svete viac ako 5 miliónov obetí, čo je počet obyvateľov celého Slovenska.
K pietnej spomienke sa pripojili banskobystrické kultúrne inštitúcie Štátna opera a Akadémia umení. Počas akcie budú členovia umeleckého súboru BDNR čítať výpovede pozostalých, lekárov/lekárok, aj osobné spovede blízkych obetí Covidu. Zaznejú árie v podaní zúčastnených umelcov a umelkýň zo Štátnej opery a Akadémie umení.
Pietna spomienka sa koná v Banskej Bystrici po prvý raz na Slovensku. Ďakujeme vedeniu mesta za podporu a súčinnosť.
Akciu organizujeme v rámci Noci divadiel. Zriaďovateľom BDNR je Banskobystrický samosprávny kraj.

BIELY KRÍŽ JE PRÍBEHOM KAŽDÉHO A KAŽDEJ Z NÁS.