Aktuality

VENI ACADEMY - VOICES for ensemble

15. októbra 2022 o 19:00 bude patriť priestor v Divadelnom štúdiu Fakulty dramatických umení VOICES FOR ENSEMBLE.

VOICES FOR ENSEMBLE
Zygmunt Krauze - Voices for ensemble (1972)
Michal Nejtek - At Last (I Am a Freak) (2020)
Steve Reich - Pendulum Music (1968)
György Ligeti - Poème Symphonique (1963)
Milan Adamčiak - Poonsoirée (1973)
Martin Burlas - 7th Day Record (1993)
VENI ACADEMY je komunitou mladých ľudí, ktorí majú chuť robiť hudbu, s akou sa v škole bežne nestretnú. Spôsob, ako ju hrať im sprostredkúvajú skúsení lektori, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast.

Počas dvanásťročnej existencie sa projekt VENI ACADEMY rozrástol do celkom nečakaných rozmerov: z pôvodne skromného zámeru byť kreatívnym edukačným prostredím pre študentov slovenských konzervatórií a hudobných akadémií sa teritórium záujemcov postupne rozširovalo najprv na bývalé Československo, neskôr na ďalšie európske krajiny. V súčasnosti sa na projektoch VENI ACADEMY podieľa viac ako 300 študentov, a to nielen z Európy, ale aj z krajín mimo nej.
Okrem množstva úspešných koncertov v rozmanitých prostrediach sa dnes VENI ACADEMY môže prezentovať aj dvoma CD albumami, ROLLING TONES/in zarter bewegung, ktorý získal prestížne slovenské ocenenie Radio_Head_Awards 2013 za „najlepší album roka v kategórii Klasická hudba“ a DISPERSION, CD s hudbou amerického skladateľa a multiinštrumentalistu Elliotta Sharpa, ktoré vyšlo v prominentnom americkom vydavateľstve Mode Records a ktorého krst sa uskutočnil v rámci spoločného koncertu newyorského ansámblu SysOrk a niekoľkých hráčov VENI ACADEMY v slávnom brooklynskom klube Roulette v novembri 2018.
Program koncertu (tak ako obvykle) tvoria skladby, ktoré sú výsledkom niekoľkodňovej náročnej (a usilovnej) prípravy, spočívajúcej nielen v samotnom nácviku, ale aj (neraz vášnivých) diskusiách pri hľadaní kreatívnych interpretačných riešení. To preto, lebo každá z nich predstavuje výzvu, ktorú ich autori prekladajú interpretom: sú to totiž (viac alebo menej) tzv. „otvorené partitúry“, pri ktorých časť kompozičnej práce urobil skladateľ, ale zároveň (pomerne veľkú) časť ponechal na kreatívne dotvorenie interpretom. No a jedna z nich vznikla v roku 2020 priamo pre našu akadémiu, takže ju budeme počuť vo svetovej premiére.
→ Viac o VOICES FOR ENSEMBLE v evente na Facebooku.
→ Fakulta dramatických umení - Akadémia umení v Banskej Bystrici, Horná 95, Banská Bystrica
→ Vstup je voľný.
voices veni academi plagat